Използваме „бисквитки“, за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социални медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за начина, по който използвате сайта ни, с партньорските си социални медии, рекламните си партньори и партньори за анализ, които може да я комбинират с друга предоставена им от Вас информация или с такава, която са събрали от ползването от Ваша страна на услугите им.

Спортно училище "Димитър Рохов" - Сливен, в партньорство със Спортна гимназия - Йена, Германия и  Спортна гимназия – Острава, Чехия започват съвместни дейности по проект ”Помощник-треньор е моята бъдеща професия“ по програма „Еразъм +“ за придобиване на професионална квалификация. Времевата рамка на първия етап предвижда практическа работа до средата на декември 2024 г., а продължителността на целия проект е до края на март 2025 година.

"Настоящият проект предоставя възможност на 20 ученици от Спортно училище "Д. Рохов", обучаващи се по специалността "Спорт", професия "помощник-треньор ", да проведат обучение и да придобият компетенции по професията в реална работна среда в Германия и в Чехия. Обучаемите по проекта са ученици от 9 до 12 клас на възраст от 16 до 19 години в първоначално професионално образование, които ще бъдат разпределени в три групи в зависимост от спортната им специализация. В Германия обучителната практика ще бъде с насоченост свободна борба, а в Чехия - с насоченост джудо и акробатика/скокове на батут", съобщи пред Радио Сливен Нет директорът на сливенското спортно училище Лъчезар Дойчев преди старта на мобилностите.

По думите му практиките в Чехия и Германия ще запознаят българските участници с новости в спорта, с нови педагогически методики и системи за работа със спортисти в различни възрасти, с ролята на двуразовите тренировки и практикуването на допълнителни спортове към основния. Предвижда се културна програма за опознаване на забележителности в страните-домакини, както и дейности на открито за опознаване на природните дадености на отделните страни.

Стана ясно, че учениците  са избрани в два етапа, като сред критериите са минимален успех добър 4.00, до 10 неизвинени отсъствия за учебна 2023/2024 г., добро поведение и показани много добри спортни резултати.

 

 

 

 

 

 

 

 

На втори етап се осъществява събеседване и представяне на портфолио при прилагане на "Критерии за подбор на кандидатите", насочени към установяване на мотивацията на кандидата за усвояване и практикуване на професията "помощник-треньор", мотивация за обучение и практика в чужбина. Комуникативните способности на кандидата и нивото на владеене на английски като първи чужд език, вкл. английски език по професията, са също сред критериите.

Оценява се и степента на придобитите умения и компетенции по специалните предмети и спортна подготовка с приоритет на темите, които са най-тясно свързани с изпълнението на проекта

Не са подминати социалните умения на кандидатите, способността им за адаптиране към нова среда и потенциала им за работа в екип и решаване на проблемни ситуации и конфликти.

Училищната комисия по селекция на кандидатите включва представители на ръководството, на учителите по общообразователни предмети и на учителите по спорт.

В рамките на предварителната подготовка на кандидатите се проведе и езиково обучение   по немски език с акцент върху усвояването на основен речеви етикет, най-често използвани думи и изрази в ежедневието, както и на конкретни понятия от практикуваните спортове на участниците. Според Лъчезар Дойчев, това ще осигури необходимите езикови умения и ще гарантира ефективността на практиката в чужбина.  Подготвителната дейност се осъществи от Николай Янков от ТУ - Сливен, магистър по Немски език и литература

Проведена бе и езикова подготовка по Английски език по професията за повишаване на говорните компетенции и обогатяване на спортната лексика.

Последва спортно - педагогическа специализация за разяснение на учениците в какво се състои практиката, какви са изискванията за работата на конкретно работно място, за да се осигури необходимата трудова дисциплина и да се предотврати риска на работното място. 

Културната подготовка включи запознаване с немската и чешката история, култура и религия, с обща информация за страните и градовете - домакини като образование и здравеопазване, валута, законодателство. 

Адаптивната подготовка подготви обучаемите за дейности в чуждоезикова работна среда. Учениците бяха запознати с националната специфика в поведението на чехите, за да се избегнат конфликти на работното място и извън него. Бяха формирани нагласи за толерантно поведение и търпимост към различията на другите. По тази дейност работи координатора на проекта Жанета Цанкова.

Pin It
СЛИВЕН Времето