Един от най-обичаните певци у нас Георги Христов, сред най-иконичните изпълнители в историята на българската музика, обещава да разтърси сърцата на музикалните фенове с новото си турне „ПЕЙ СЪРЦЕ”, както и с новия си албум „Пей сърце“.
Те се очертава да бъдат не само продължение на неговото впечатляващо портфолио, но и свежо аудио звучене. Сърцето на концертите тази година е новият му албум ”Пей сърце”, който беше приет с препълнена зала 1 на НДК и завърши с фурор! Ще ви изхвърлят в безвремие новите парчета и великолепните, магични изпълнения! За първи път ще прозвучи най – новата му песен за България по музика на Димитър Гетов и текст на Джина Дундова, която само с първото изпълнение публиката я запя на представянето й, обещават организаторите.
Тези премиерни парчета не само да въздействат с музикалната си мощ, но и да създадат нови хоризонти на цялото му турне през 2024г., което преминава през Казанлък, Враца, Плевен, Хасково, Сливен, Смолян, Петрич, Шумен, Силистра и др.
Новите хитове на магичния изпълнител „Две целувки”, ”Не подавай за сбогом ръка”, ”Скитникът”, изпълнени с топлота и емоция, характерни за Георги Христов, ще озарят вечерта и ще я направят незабравима за почитателите.
Класата на Георги Христов, мощните му гласови данни, нестандартният му дух, чувствеността в поднасяне пред публиката не само принасят нови звуци и перспективи в българската музикална сцена, но и служат като вдъхновение за любителите на музиката.
Тел.за информация за концерта в Сливен: 0899 55 22 51
Симфоничен оркестър Сливен ви кани на своето последно събитие за тази година - концерт от цикъл "Млада Европа". Музикалното събитие ще бъде в петък, 22 ноември, от 18:30 ч. в зала "Сливен".
Сцената отново ще бъде завладяна от младежки дух, съчетан с високо изпълнителско майсторство и елегантно поднесена програма.
Завесата се вдига със сюита из балета "Дон Жуан" от Кристоф Вилибалд Глук. Тя съдържа няколко основни части, преминаващи през цялата сюжетна линия. Революционен за времето си, този балет е вдъхновение за много композитори, в това число и В. А. Моцарт, който използва различни мотиви в своите опери.
След това ще чуем медния и кристален звук на тромпета в концерта за тромпет и струнен оркестър в ми бемол мажор от Йохан Баптист Неруда. Любопитен факт е, че той пише своето произведение за валдхорна, но поради голямата му трудност почти не се изпълнява в оригинал. За сметка на това възможностите на тромпета преодоляват тези трудности с лекота като превръщат този концерт в един от най-обичаните.
Вечерта ще завърши със симфония No. 45 във фа диез минор от Йозеф Хайдн. Завладяващата история прави тази симфония популярна още докато композиторът е жив, но музиката не отстъпва по нищо със своя изключителен заряд, ярки контрасти, драматизъм и мистерия. Младият тромпетист Георги Грозев е студент в Белгия, но вече има зад гърба си награди от редица национални и международни конкурси. Изнасял е концерти на три континента, включително в престижни зали като "Карнеги Хол" в Ню Йорк, "Бозар" в Брюксел, зала ""Кралица Елизабет" в Антверпен и други.
По традиция вечерта ще бъде премине под палката добре познатия на сливенската публика диригент Симон Павлов.
Тази година трима изтъкнати български оперни певци станаха лауреати на Международната награда „Никола Гюзелев“. Това са Александрина Пендачанска – сопран, Бисер Георгиев - бас и родената в Сливен Даниела Дякова - мецосопран. Техните отличия бяха връчени по време на юбилеен концерт в памет на маестро Гюзелев, който се проведе на 5 октомври в Софийската опера. Концертът бе част от поредица събития, с които през 2024 г. се отбелязва 10-та годишнина от смъртта на маестро Никола Гюзелев.
Международната награда "Никола Гюзелев" е учредена през 2016 г. Призът се дава на изтъкнати български и чуждестранни творци в областта на оперно-изпълнителското и изобразителното изкуство. Наградата има за цел още по-задълбоченото популяризиране на българските таланти и заслужили имена в изкуството, да приобщят повече млади хора и техните интереси в творческите процеси на изкуството и културата и за още по-значимо укрепване на положителния облик на България пред Европа и света.
Подкрепа за това начинание оказват и БАН, Софийска филхармония и Софийска опера.
Даниела Дякова завършва оперно пеене в НМА “Панчо Владигеров” – София в класа на проф. Руско Русков и доц. Христина Ангелакова. През 1998г. участва в Майсторския клас на Лука Горла в “Scuola Civica di Musica” в Милано, Италия. През същата година специализира оперно пеене при Серджо Сегалини в “Accademia D’Arte Lirica” в Осимо, Италия, а през 2000г. участва в Майсторския клас на френската оперна певица Каролин Диума в Созопол.
Има награди от авторитетни певчески конкурси, сред които Първа награда от международния оперен конкурс “Надежди, таланти, майстори” - гр. Добрич, Първа награда от оперният конкурс “Млади оперни певци” - София, Втора награда на международния оперен конкурс “Георги Златев-Черкин” - София и Първа награда от оперният конкурс “Цветана Дякович” - София.
В репертоара на певицата са ролите на Адалжидза от “Норма”, Амнерис от “Аида”, Фенена от “Набуко”, Кармен от едноименната опера, Розина от “Севилският бръснар”, Дорабела от “Така правят всички”, Сузуки от “Мадам Бътерфлай”, Принцеса Еболи от „Дон Карлос”, Сантуца от „Селска чест” и др.
Талантливата певица е предпочитан гост на оперни театри у нас и по света. Гостувала е на различни престижни сцени в Европа и САЩ, в Япония е аплодирана в ролята на Амнерис. Музикалната критика и публиката единодушно определят Даниела Дякова като един от най-добрите съвременни български мецосопранови гласове.
В Сливен в събота и неделя се проведе ежегодният Националният фестивал на източноправославната църковна музика „Николай Триандафилов - Сливенец". Църквата „Света Богородица" се изпълни с гости и участници, дошли за официалното откриване.
За 11-ото издание в Града под Сините камъни среща си дадоха хорове, солисти и музиканти от цялата страна - изпълнители на духовна музика, включително византийски мелодии, български църковни песнопения и по-съвременни произведения.
За поредна година двудневната проява насочва поглед към богатството и многообразието на църковната музика от източноправославната традиция. Фестивалът не само популяризира църковната музика, но и предлага възможност за обмен на опит и културно обогатяване между участниците. Изпълненията са насочени към изучаването и изпълнението на източноправославната църковна музикална традиция.
Сред гостите на откриването бе заместник-кметът Стоян Марков, който от името на сливенския градоначалник Стефан Радев поднесе поздравителен адрес на организаторите от Народно читалище „Зора 1860". В него Радев изразява най-добри благопожелания и подчертава, че вече толкова години Сливен посреща даровити изпълнители, запленени от необятността на източната църковна музика.
„Святото храмово пространство на църквата „Света Богородица" ще бъде огласено и докоснато от красотата и духовността на тази музика. Убеден съм, че и този фестивал, както и предходните, ще докаже нашето единство във вярата и ще го утвърдят", пише още кметът. Той използва приятния повод да поздрави организаторите, хората, които влагат енергия и мисъл за тази проява, да я има днес и да се радва на такава популярност.
Специален гост на откриването беше Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений, който бе посрещнат в светата обител с камбанен звън. Сред присъстващите бе и Екатерина Григорова - съпругата на един от вдъхновителите на фестивала и негов учредител покойния академик Методий Григоров, признат за протопсалт на Българската православна църква и дългогодишен диригент на Смесен хор „Добри Чинтулов" при Народно читалище „Зора 1860".
Тази година във фестивала участват домакините от Сливен - Смесен хор „Добри Чинтулов" с диригент Георгиос Филаделфевс, софийският Академичен хор „Ангел Манолов" с диригент Дарена Попова, Смесен хор „Петко Стайнов" – Казанлък с диригент Младен Танев.
Сред участниците са още Смесен хор при храм „Св. Петка" – Пловдив с диригент Гергана Люцканова-Петрова, Дамски хор „Незабравки" – Кърджали с диригент Тавит Мачикян, Хор на учителките" – Добрич с диригент Маргарита Русева.
Тазгодишното издание обещава да бъде особено вълнуващо, като представя нови, непознати на публиката произведения и осигурява платформа за млади таланти в сферата на църковната музика.
Програмата на фестивала продължи днес с концерти на всички участници и връчване на плакети.
Фестивалът носи името на музикотворецът, направил епохална крачка в българската църковно-певческа практика. В средата на ХIХ век сливенецът Николай Триандафилов издава първите църковно-певчески сборници с песнопения на църковнославянски език, които заменят използвания дотогава в богослужението старогръцки език, наложен от гръцкото духовенство
Събитието е организирано от НЧ „Зора 1860", с подкрепата на Община Сливен и Сливенската митрополия.
Симфоничен Оркестър Сливен открива своя дългоочакван 92-ри творчески сезон 2024/2025, с концерт за ценителите на високото изкуство. Събитието ще се състои в четвъртък, 3-ти октомври, от 18:30 ч. в зала "Сливен".
В програмата за вечерта ще имате рядката възможност да се насладите на шест музикални шедьовъра от епохата на барока, съобщиха от културния институт.
"Подготвили сме шеметно пътешествие в света на Concerto grosso. Стил, който се заражда в Италия през XVIII век в Италия, но много скоро завладява цяла западна Европа.
Разликата между Concerto grosso и инструменталният концерт е, че при Concerto grosso няма водещ солов инструмент. Тази роля е разпределена между няколко солисти и оркестър, които имат почти равностойни роли през повечето време. Солиращите моменти от друга страна са изключително виртуозни, не рядко на основата на импровизацията. Те звучат като едни диамантени отблясъци изплуващи от общата маса.
Ценрална роля в нашия бароков празник ще вземат Глеб Гладков, Марта Бонева, Николай Стойков и София Радилова - невероятни музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика", казаха още от оркестъра.
Билети може да закупите онлайн или на касата на зала "Сливен".