Използваме „бисквитки“, за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социални медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за начина, по който използвате сайта ни, с партньорските си социални медии, рекламните си партньори и партньори за анализ, които може да я комбинират с друга предоставена им от Вас информация или с такава, която са събрали от ползването от Ваша страна на услугите им.

Всеки шести от всички 240 депутати в новото 44-то НС е избран с преференция. Това става ясно от публикувания от ЦИК списък с всички кандидати за народни представители и получените от тях предпочитания на вота в неделя.

Така, точно 41 от мераклиите успяват да влязат в парламента благодарение на множеството преференции, с които са се изкатерили на челни от по-задните си позиции в листите, пише "Монитор".

Според Изборния кодекс рокадите на практика стават от второто място в листата надолу, тъй като водачът получава и всички бюлетини без отбелязана преференция. За да сработи пренареждането пък, съответният кандидат трябва да е бил посочен от поне 7% от избирателите на партията в района. Любопитното е, че повечето от депутатите, които влизат в НС по изричната воля на хората, са получили целенасочено предпочитание.

Само 17 от тях ги е огряла щастливата звезда и получават депутатско място по феномена 15/15, при който кандидатът е имал същия номер в бюлетината, както и съответната партия и така избирателите гласуват за него по инерция.

Pin It

По данни на ЦИК, разпределението на мандатите на партиите и коалициите в Сливенски 21 МИР е следното: 1 – ВОЛЯ, 2 – „БСП за България“, 2 – ГЕРБ, 1 – Обединени патриоти. Това означава, че имената са следните:  Гергана Стефанова /ВОЛЯ/, Таско Ерменков и Кольо Милев – „БСП за България“,  Десислава Танева и Галя Захариева /към момента/ - ГЕРБ и Петър Петров – Обединени патриоти.

Pin It

В Централната избирателна комисия (ЦИК) вече тече повторна обработка на протоколите. До обяд днес се очакват и последните данни от две регионални комисии и повторното въвеждане на протоколите ще приключи. Камелия Нейкова посочи, че няма съществени грешки или поправки в протоколите и не се очакват значителни промени в изборните резултати. В изборния ден едната група нарушения беше за агитация, а друга свързана с работата на секционните комисии. Бяха взети мерки и бяха дадени указания, посочи Нейкова и даде пример с с две секции в Турция, където се е наложило прекъсване на гласуването докато се възстанови реда. Недействителните гласове са около 169 хил., което е по-малко от предните избори. Единствената партия, която ще получи държавна субсидия е „Възраждане”.

Pin It

Централната избирателна комисия (ЦИК) ще обяви днес разпределението на мандатите в бъдещия парламент след предсрочните парламентарни избори на 26 март. Според първите резултати от преброяването на гласовете ГЕРБ получават 95 депутати, БСП - 80, Обединените патриоти - 27, ДПС един по-малко или 26 и партията на Веселин Марешки "Воля" - 12. Дали тези сметки ще се окажат верни ще стане ясно от разпределението на ЦИК, което ще бъде обявено днес. На 2 април пък ще станат ясни и имената на всички 240 депутати. Дотогава е срокът кандидатите, които са спечелили в повече от един район, да обявят кой район избират, а на мястото, което освобождават, да влезе следващия в листата. В някои райони има пренареждане на листите заради преференциалния вот и най-вече заради феномена 15/15.

Pin It

Водачите на листи в Сливенски избирателен район - Десислава Танева /ГЕРБ/, Таско Ерменков /“БСП за България“/ и Петър Петров – Обединени патриоти,  запазват позициите си. Преференциите нареждат над 7 процентната бариера Галя Захариева – 10.55 процента, Мария Белова  - 8.84 на сто от ГЕРБ, ген. Кольо Милев – 10.58 %  и Деян Дечев  - 9.76 на сто преференциален вот от „БСП за България“. Обединени патриоти запазват подредбата -   Петър Петров е получил 68.41 на сто, а Георги Георгиев – 17.41 % от гласовете. Разпределението на шестте мандата в 21 МИР – Сливен се очаква да обяви ЦИК.

 

Сн. Радио Сливен Нет

Pin It
СЛИВЕН Времето