Инж. Янко Янков, кандидат за народен представител, водач на листата на ДПС в 21 МИР - Сливен
- Господин Янков, какви са впечатленията Ви от хода на кампанията до момента?
Янко Янков: - Първо, честит празник на всички сливенски граждани! Днес е Ден на независимостта на България. Дано чрез избора, който правим, политиката, която провеждаме и управлението, което се реализира, да ставаме все по-независими в добрия смисъл на думата, да нямаме нужда от зависимост, сами за планираме времето и живота си, да конструираме държавата си и да намерим правилния път за нейното добруване и за бъдещите поколение българи!
Впечатленията ми към момента са смесени - има рационални послания, които се редуват с доста сериозна доза популизъм, има и послания, които от гледна точка на съвременните цивилизационни ценности са абсолютно неприемливи.
Ако е в нормални граници, популизмът съпътства това време като подправка и създава добър вкус на кампанията, образно казано. Когато с него се прекалява – това отвращава хората и може да доведе до понижаване на избирателната активност.
Ролята на тези послания, които нямат общо с ценностите на човешката цивилизация, е да активират онзи избирателен сегмент, който не се интересува от нищо друго, освен от реваншизъм, злоба, егоизъм, отмъщение. Дано балансът между тези три, да ги наречем, опорни точки в кампанията, да е в полза на първата, на рационалните послания, които да активизират качествения избирателен сегмент – активните, умните, добрите хора, те да надделеят в изборния процес и да определят бъдещето на страната.
- Анализирате ли в партията уволненията на служители в централната власт и по места?
Янко Янков: - След изборите ще анализираме и тази тема – не е нормално един министър, който е насяно, че е на власт за два месеца, още в първия ден да уволни 5-ма висши администратори от едно министерство, после да продължи по места и основните му дейности да са едва ли не да уволнява. Тази тема няма да остане без последствия, ще бъде анализирана след изборите. Крайно време е, мисля, да се създаде устойчивост на висшата администрация. Вероятно трябва да се върви към промени в законодателството, за да може хората, които работят в администрацията на България да се чувстват сигурни и да вземат правилни решения, да управляват важни дейности, съобразно закона, в защита интересите на страната, а не съобразно конюнктурни политически интереси или поръчки на някой измислен политик.
- Как ръководството на ДПС коментира закриването на секции в Турция?
Янко Янков: - Не сме правили анализи – това е процес, който се реализира между ЦИК и ВАС. Решението е по политически сигнал, не знам същността му, но обикновено мотивацията в такива случаи е, че не трябва да се дава право на глас на български граждани в друга държава. Пак казвам: демокрацията и европейските реалности, всичко, към което се стремят ЕС и цивилизованите държави, е далеч от това грубо противоречие. Необяснимо е в 21 век да забраниш на хора, свързани с твоята страна, които плащат данъци и инвестират тук, да нямат право на глас. Не искам да се връщам към причините, накарали ги да напуснат България – това не би било в ничия полза.
За България е единствено важен националният интерес, единството на нацията!
Само така можем да накараме българите, напуснали страната, да се върнат, да инвестират, да работят тук, да използват богатствата на страната за развитие на родния бизнес, да стигнем развитите държави в заплащането, стандарта на живот – но не само материално, но и като ценности. Ние, политиците, сме отговорни за това! Не го ли направим - нищо добро не чака страната ни.
- Какви резултати очаквате на 5 октомври?
Янко Янков: - Има динамика в нагласата на избирателите. Не изключвам следващото народно събрание да е твърде разпокъсано и да не може да заработи. Затова е огромна отговорността на политическите лидери, защото предизборната кампания е едно, а парламентарните реалности – друго, предизвикателствата и ангажиментите са други. –СТРАТЕГИЧЕСКИ ВАЖНО Е ДА СЕ ОБЕДЕНИМ ОКОЛО НЯКОЛКО ПРИРОТЕТА за страната.
Първият - икономическо развитие, сериозен ръст на БВП, нови работни места, повишаване доходите на хората и качеството на живот. Говоря за равномерно разпределение на това развитие по цялата територия на България . Малкият и средния бизнес - с особена грижа от страна на държавата. 300 хиляди малки фирми са закрити в последните години, трябва да се облекчи системата за съществуване на дребния бизнес
чрез подходящи механизми за кредитиране и подпомагане. Държавата трябва стриктно да изпълнява ангажиментите си към дребния бизнес и рекетът върху него да спре. Нужна е прозрачност на обществените поръчки. Всичко това присъства в програмата на ДПС.
И още: гарантирано ефективно здравеопазване в цялата страна, а не елитарно развито, само в големите градове. Особено трябва да се инвестира в профилактиката, а не когато човек вече се разболее да се прилага скъпо и често неефективно лечение.
Друг приоритет – образование, обвързано с нуждите на бизнеса и успоредно с това развитие на иновативни специалности. Стратегически обучението трябва да се инкорпорира и да обслужва икономическите интереси на страната, да се създаде възможност младите хора веднага да си намират работа след като завършат. Наблюденията ми в тази област показват, че българското производство сериозно остава без квалифицирани изпълнителски кадри.
По отношение на националната сигурност – тя се реализира само в стабилна икономическа среда. Необходимо е сериозно да се погледне към проблемите с бежанците и демографския срив.
Не са никак малко проблемите в социалната сфера, дейностите за защита на майките, на децата, както и размерът на минималната работна заплата - все важни въпроси, които трябва да се наредят ясно като приоритети, а политиците да поемат категоричен ангажимент пред народа за решаването им.
ДПС работи за каузата обединение в 43 Народно събрание. Държавата не може повече да върви по този път и е нужен политически консенсус и сериозно парламентарно мнозинство, което да взема решения в полза на държавата. Въпросът е не кой да управлява, а каква политика ще реализира и смятам, че хората ще го разберат. За нас от ДПС властта не е самоцел, ние може да бъдем опозиция, може да подпомагаме определени действия в управлението, ако съвпадат с нашата програма и са в интерес на държавата.
Важно е да има реалистично действаща, приложна политика на парламента и изпълнителната власт. В противен случай – нищо добро не ни чака.