Използваме „бисквитки“, за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социални медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за начина, по който използвате сайта ни, с партньорските си социални медии, рекламните си партньори и партньори за анализ, които може да я комбинират с друга предоставена им от Вас информация или с такава, която са събрали от ползването от Ваша страна на услугите им.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На пресконференция в РБ „Сава Доброплодни“ днес отличените с наградата „Константин Константинов“ в отделните категории творци от 27-то издание на Националния фестивал на детската книга споделиха вълнението и радостта си от награждаването. Коментираха знаковото значение на фестивала и ролята му в издаването на литература за деца, както и въпроси, свързани с необходимостта от дигитализиране на книжните фондове в библиотеките.

Радио Сливен Нет попита лауреатите детската книга ли е мястото, на което успешно да се срещнат естественият и изкуственият интелект. Темата бе един от акцентите в дискусиите на фестивала тази година.

Катя Антонова, тазгодишният носител на наградата „Константин Константинов” в категория "Автор", смята, че изкуственият интелект няма да бъде така автономен, че да не си личи кой е дал заданието към него.За мен изкуственият интелект е нещо ново и това е причина да бъде отхвърлян, да се страхуваме от него, така е и сега“, заяви авторката. Тя призна, че е привърженик на класическите средства за творчество.

чуйте още:

Както вече информирахме, Катя Антонова бе отличена за книгата ѝ "Две трудни цветя и един фейояд". Надявам се, че наградената ми книга ще зарадва много деца, сподели Антонова и изрази своето задоволство, че точно това заглавие е повод за наградата. "Това е книгата, за която най-много съм се старала. Тя е посветена на любим на българските деца герой – феята Ванилия, която през годините се сдоби с толкова много приятели, колкото не съм си представяла"Когато решила да има продължение, Антонова искала това да бъде най-добрият й роман.

Обичам да използвам контрастите, които помагат посланието да бъде запомнено“, призна пред журналисти днес носителят на наградата "Константин Константинов" в категория "Илюстратор" Ясен Григоров. Той получи отличието за книгата „Мил домашен комар“. Наградата в Сливен е първото му голямо отличие, сподели още Григоров и акцентира върху това, че има свободата да експериментира. Текстът на книгата го впечатлил, защото му няпомнял на песен, написана с много усет и хубаво послание.

На въпроса на Радио Сливен Нет, Григоров отговори, че ползва изкуствен интелект в създаването на илюстрации на бъдеща книга. Той призна, че мисли по-скоро в негативна посока по отношение използването на изкуствен интелект, защото "води към мързел на мисълта". Според него истинското изкуство започва там, където се случва нещо неочаквано, а това не може да бъде постигнато с изкуствен интелект. Смисълът на нашата професия е да можем да запазваме тази чисто човешка изненада и да преминаваме отвъд възможностите на този добър вкус, който изкуственият интелект събира в себе си", коментира още художникът.

вижте още

Това, което се прави за деца, не трябва да е компромисно по никакъв начин. То трябва да отговаря на същата висока летва, на същия вкус, на същата свобода на въображението, която бих искала да намеря и за себе си като читател, призна на пресконференцията Зорница Христова – преводач, журналист, автор на детски книги и основател на издателство „Точица“. Припомняме, то бе отличено с награда „Константин Константинов“ за принос в детското книгоиздаване на 27-ия Национален фестивал на детската книга в Сливен. Хубавата детска книга помага на общуването между детето и родителя, между детето със самото него.

Не бива да обучим изкуствения интелект толкова добре, че да започне да имитира нашите чувства, в това са опасенията на писателката Виолета Христова. Тя бе отличена с наградата на детското жури в категория „Автор“ на 27-ия Национален фестивал на детската книга в Сливен за „Ухото на света“ (2024). „Болшинството от хората не могат да разпознаят дали зад дадена книга стоят автентични чувства. Аз специално не мога да си представя какво ще се случи в тази посока след пет години, защото темповете с които се развива изкуственият интелект са твърде бързи“, коментира още тя.

Чуйте още от Зорница Христова и Виолета Христова в отговор на въпроса на Радио Сливен Нет:

чуйте още:

Pin It
СЛИВЕН Времето