"Водоснабдяване и Канализация - Сливен" ООД уведомява своите потребители, че поради извършване на авариен ремонт днес до 16:30 ч. ще бъде нарушено водоподаването на гр. Кермен.
До 14:30 ч. ще бъде прекъснато водоподаването в кв. "Колю Фичето" и ул. "Добри Добрев" в Сливен.
"Водоснабдяване и Канализация - Сливен" ООД се извинява на своите потребители за причиненото неудобство.
На 147-та годиншнина от освобождението си от османско владичество, в Сливен граждани, общественици, гости и ученици си припомниха на общоградска церемония на пл. „17 януари" в кв. „Клуцохор",събитията на този ден през 1878 г. Тогава Сливен е освободен от гнета на робството и на същото паметно място посреща своите освободители.
За важността и ролята на този свещен за сливенци момент говори пред всички на площада кметът Стефан Радев. Той използва случая да подчертае, че любимият Сливен е един от най-забележителните български градове, чиято история е дълга и богата.
„През 1878 г. не е първото освобождение на Сливен, а петдесет години по-рано, но се радва на свободата си само няколко месеца, заплащайки най-високата цена в своята история. Две трети от християнското население на Сливен го напуска и колонизира днешна Бесарабия. Колко забележителен град е нашият, говори, че за петдесет години той не само се е възстановил, но и е един от шестте български града с население над 20 хиляди жители", подчерта градоначалникът. Кметът отбеляза още, че е дълго и славно движението на сливенските граждани към свободата. В Града под Сините камъни е създадена първата тайна революционна организация, бореща се за освобождение на Родината. Сливен е столицата на хайдушкото движение, а неговите достойни граждани участват активно във всички етапи на национално-освободителната борба. Сливен е център на образованието, културата, първият индустриален град в България.
„Гордеем се и благодарим на нашите предци за постигнатото, на всички, отдали и посветили живота си на свободата и развитието на нашия град. На ден като днешния не можем да не споменем имената на Хаджи Димитър, на Таньо войвода, Стоил войвода, на Добри Чинтулов, на митрополит Серафим. Нека бъдем достойни наследници на всички наши предци и да не пестим усилията и енергията си за развитието на нашия любим град! Да живее Сливен! Да живее България", завърши Стефан Радев.
Заупокойна молитва за загиналите и благодарствен молебен за здраве отслужи отец Йоан в съслужение със свещеници от православния храм „Свети Николай Чудотворец".
Церемонията завърши с полагане на венци и цветя в памет на загиналите пред морената на пл. „17 януари". Своята признателност в памет на героите, посветили живота си за освобождението на града, отдадоха кметът Стефан Радев, областният управител Чавдар Божурски, председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев и общински съветници, полк. Любомир Вачев. Венец и цветя бяха поднесени от името на Негово Високопреосвещенство сливенския митрополит Арсений и от името на народните представители от сливенски избирателен район Десислава Танева, Мария Белова и Татяна Султанова. В церемонията се включиха културните институти и читалища в Сливен, учебни заведения, военно-патриотични съюзи и граждански сдружения, политически партии, организации, граждани.
Почетният караул около морената на площада бе осигурен от Регионален клуб „Хаджи Димитър" при Национално дружество „Традиция".
За Сливен тази дата ще остане една от най-преломните и паметни в историята на града. На този ден, през 1878 г., в Сливен навлиза втори дивизион на 13-и драгунски полк, командван от майор Виктор Кардашевски и части от 23-ти Донски казашки полк, с командир полковник Николай Бакланов. На 5 януари 1878 г. четата, водена лично от Панайот Хитов, влиза в Сливен. Впоследствие войводата достига до Одрин, в авангарда на руската армия. За участието си във войната Панайот Хитов е награден с орден „Св. Станислав ІІІ степен". На 6 януари пристига и Жельо войвода. На 8 януари в града влизат и основните части на руските войски. В югозападната част на кв. „Клуцохор" – местността Харманите (днес площад „17 януари"), населението ги посреща и приветства. Идва дълго чаканото и изстрадано освобождение от гнета на робството. В тържественото посрещане на освободителите се включва цялото население на града, а възторжено слово лично произнася полуслепият и болен поет Добри Чинтулов.
На 16 януари в препълнената зала на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ се състоя творческа вечер под надслов „Дамян Дамянов – И има връщане...И има...!”.
Както вече Радио Сливен Нет информира, тя бе посветена на 90 – годишнината от рождението на поета, завещал ни едни от най-хубавите стихове, есета, пътеписи, спомени за Сливен и Сливенския край. Специални гости на събитието бяха Пепа Чиликова - зам.-кмет по хуманитарни дейности на община Сливен и съпругата на именития сливенец – поетесата Надежда Захариева. Водещи на вечерта бяха актьорите Атанас Пределиев и Христо Симеонов.
Акцент в творческата вечер бе отношението на Дамян Дамянов към родния Сливен изразено в неговата поезия и проза. За силното емоционално въздействие на вечерта голяма заслуга имаше директорът на библиотеката – д-р Р.Петрова-Василева, автор на сценария, чрез подбраните стихове и най-силни и запомнящи се емоционални текстове на поета посветени на преклонението пред родния град и неговите символи, писани в различни периоди от живота му. Припомнени бяха и думите на поета, които развълнуваха силно присъстващите в залата: „Сливен е всичко за мене. Едно родно място, колкото и да е отдалечено с години, с километри от човека, винаги остава в него. Пъпът му е хвърлен там. Моят пъп, както смътно си спомням, беше оставен от майка ми в един немско-български речник, тоест, бил е хвърлен в книгите. Така че, половината ми е в книгите, половината е в Сливен. И вятърът не успя да го отвее. Камъните не успяха да го съборят. И мечтая той да бъде заровен на „Хамам баирˮ, за да гледа отвисоко Сливен... Сливен за мене не е град, Сливен за мене е свят, ограден не от няколко баира, а прострян до една безкрайност, до една вечност, която учудващо, малкият и нетраен човек е в състояние да побере в себе си.”…. и „Това, което съм дал на този град е може би зрънце за него в сравнение с онова, което са му дали други, но аз съм горд и щастлив, че това зрънце е целият ми досегашен живот...Аз съм останал завинаги негов син...”
След поетичното начало на вечерта, с кратко емоционално слово към присъстващите се обърна Пепа Чиликова – зам.-кмет на община Сливен, която изтъкна, че “… днес за Сливен Дамян Дамянов не е само един от плеядата творци родени и израснали в него. За Сливен Дамян Дамянов е особена ценност, знак и символ, който почитаме и с който се гордеем“.
По покана на организаторите на вечерта от регионалната библиотека, за срещите си с Дамян Дамянов и силата на неговата поезия и талант говориха и сливенски творци от различни поколения – писателят и издател Желяз Кондев и поетите Деньо Денев, Ники Комедвенска и Виолета Калайджиева.
Много емоционално премина и втората част на вечерта – срещата с със съпругата на Дамян Дамянов – поетесата Надежда Захариева и представянето на най-новата й книга „Наричана накратко Надка“. Само преди три месеца тя отбеляза своя 80-годишен юбилей. По повод на годишнината, с помощта на приятели, тя издаде своята уникална книга, един поетичен разказ, в която споделя живота си в стихове, част от които са малко познати на почитателите на нейната поезия. Тя разказа на присъстващите как се е зародила идеята й за тази книга и в какъв кратък срок я е подготвила за печат. В нейния неподражаем стил представи интересни моменти от съвместния им живот с Д. Дамянов и прочете свои стихове свързани с тях. Накрая разказа и за подготвено издание със стихове на поета, по повод 90 -годишнината от рождението му, което ще излезе от печат до средата на годината.
Продължилата повече от час и половина среща завърши с много поздравления, цветя, срещи с приятели. След това, почти час Надежда Захариева раздава автографи на своите почитатели.
Областният управител Чавдар Божурски взе участие в церемонията по повод 147 години от Oсвобождението на Сливен. Честването се проведе днес на площад „17 януари“, където са посрещнати руските войници от 13-и драгунски полк под командването на майор Кардашевски.
Чавдар Божурски поднесе венец на паметника в квартал „Клуцохор“ и се поклони пред подвига на героите, дали своя принос за освобождението на Сливен. В ритуала участваха още кметът на общината Стефан Радев, председателят на общинския съвет Димитър Митев, заместник-кметът Пепа Чиликова, началникът на гарнизон Сливен полковник Любомир Вачев.
Свещеници от Сливенска митрополия отслужиха заупокойна молитва и благодарствен молебен. Цветя бяха поднесени от името на народни представители, както и от общински съветници, представители на държавни и местни структури, патриотични организации, ученици и граждани.
Освобождението на Сливен след близо петвековно османско иго става на 4 януари (16 януари по нов стил) 1878 година. По традиция събитието се отбелязва на 17 януари. Руската армия е посрещната тържествено от гражданите, начело с Добри Чинтулов, на 8/20 януари.
Днес от 17:00 ч. ще започне четвъртото поредно шествие в защита на Природен парк "Сините камъни". Шествието ще започне от дирекцията на парка и ще завърши пред община Сливен.
То се организира от няколко организации - СНЦ велоклуб „Блу рок", "Клуб за Бъдеще-Сливен", клуб „Инсайдърс", клуб „Байкария", академия за активни младежи, сдружение „Активен гражданин", сдружение "Алабак", "Център за развитие на Сливен", клуб "Роулинг Беърс", фондация "Добротолюбие", гражданска инициатива "Ти Си Сливен", фондация "Помахай с опашка" и десетки граждани.
Организаторите поддържат исканията си да се спре процедура по чл. 41, т. 3 по Закона за защитените територии, за намаляване площта на Природен парк "Сини камъни" и изваждането на имот № 67338.404.1 от парка, както и настояват за осигуряване на свободен достъп до имота и реката, която преминава през него. Същите считат, че изпратеното положително становище от директорката на природния парк, е недопустимо.
Продължават на второ място да настояват за обявяване за нищожни на решенията за създаването на селищни образувания "Карандила" и "Даулите", тъй като, според организаторите, същите не са законосъобразни и целесъобразни и ще нарушат целостта на парка. В становище на Изпълнителната агенция на горите подробно е описано, че създаването на селищни образувания е недопустимо по смисъла на Закона за горите.
Организациите изразяват готовност протестите и събитията да станат регулярни, докато не се удовлетворят техните искания, се казва в писмо, адресирано до медиите, от името на Филип Василев.
Снимката е илюстративна