РИК 21 Сливен публикува резултати при 100% обработени секционни протоколи от изборите за Европейски парламент, произведени на 9 юни.
Резултатите са:
ГЕРБ-СДС - 29,10%
"Възраждане" - 15,29%
ПП–ДБ - 10,47%
ДПС -7,51%
„БСП за България“ - 7,46%
ИТН - 6,25%
"Величие" - 4,67%
В област Сливен право да гласуват за Европейски парламент имаха 164 117 души в 298 секции.
Сн. Радио Сливен Нет
Районната избирателна комисия в 21 МИР Сливен публикува резултати при 100% обработени секционни протоколи от изборите за Народно събрание, произведени на 9 юни.
Ето резултатите:
ГЕРБ-СДС - 31,37%
„Възраждане“ - 15,48%
ПП–ДБ - 10,43%
ДПС - 7,84%
„БСП за България“ - 7,81%
ИТН - 6,05%
"Величие" - 5,15%
"Не подкрепям никого" - такава бюлетина са пуснали 988 гласоподаватели.
В област Сливен право да гласуват за Народно събрание имаха 171 387 души в 298 секции.
Нов политически играч - „Величие“ увеличават подкрепата си и вече имат малко над 5%
От Централната избирателна комисия (ЦИК) публикуваха междинни резултати от изборите за народни представители, произведени на 9 юни. При обработени 64,06% СИК протоколи в РИК най-много гласове са подадени за ГЕРБ. За тях са гласували 299 924 души или 23.65%
Оспорваната битка е за второто място, тъй като ДПС събират 15,89% (201 579 гласували), а ПП-ДБ - 15,06% (191 309).
„Възраждане“ са подкрепени от 14,33%, (подкрепили са ги 181 790), с които заемат четвъртото място.
БСП са получили 67 079 гласа или 6,89%.
ИТН имат 62 807 гласа или 6,45%.
„Величие“ увеличават подкрепата си и вече имат малко над 5% подкрепа или 49 597 гласа.
В 21:00 ч. в неделя ЦИК обяви края на изборния ден на територията на страната на изборите за членове на Европейския парламент от България и за народни представители.
Българските граждани избираха 240 представители в 50-ото Народно събрание, както и 17 представителите в Европейския парламент.
Това е петият парламентарен предсрочен вот и той съвпадна с провеждането на евровота.
В историята на България двата избори се провеждат едновременно за пръв път.
ЕП публикува актуализирана прогноза за състава на новия Парламент въз основа на предварителните резултати в 26 държави и данни от проучвания за една държава (към 12.38 ч. българско време време).
Прогнозата се основава на:
окончателни резултати от девет държави членки: Германия, Гърция, Кипър, Литва, Малта, Полша ,Словакия, Хърватия, Франция.
предварителни резултати от 17 държави членки на ЕС: Австрия, Белгия, България, Дания, Естония, Испания, Италия, Латвия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Румъния, Словения, Унгария, Финландия, Чехия, Швеция.
прогнози и предизборни намеренията за гласуване за останалите четири държави: Ирландия.
Предварителните данни показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 50.8%.
Прогнозата се основава на структурата на напускащия Парламент, без да се засяга съставът на новоизбрания Парламент на учредителното му заседание.
Всички национални партии без настояща официална принадлежност и които не са част от „Независими членове“ в настоящия Парламент, се разпределят в категория „Други членове“, независимо от тяхната политическа ориентация.
Прогнозите за местата ще продължат да се актуализират и публикуват на https://results.elections.europa.eu/bg/, където ще намерите националните резултати, местата по политически групи и държави, разпределението по национални партии и политически групи и избирателната активност.
Източник: Бюро на ЕП в България
ЕП публикува актуализирана прогноза за състава на новия Парламент въз основа на предварителните резултати в 23 държави, приблизителните резултати и данни от проучвания за останалите 4 държави (към 01.17 ч. българско време).
Прогнозата се основава на:
- предварителни резултати от 23 държави членки на ЕС: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург,Малта, Нидерландия, Португалия, Румъния, Словакия, Словения,Финландия, Хърватия, Чехия, Унгария, Швеция.
- прогнози и предизборни намеренията за гласуване за останалите четири държави: Ирландия, Италия, Полша, Франция.
Предварителните данни показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51%.
Прогнозата се основава на структурата на напускащия Парламент, без да се засяга съставът на новоизбрания Парламент на учредителното му заседание.
Всички национални партии без настояща официална принадлежност и които не са част от „Независими членове“ в настоящия Парламент, се разпределят в категория „Други членове“, независимо от тяхната политическа ориентация.
Прогнозите за местата ще продължат да се актуализират и публикуват на https://results.elections.europa.eu/bg/, където ще намерите и националните резултати, местата по политически групи и държави, разпределението по национални партии и политически групи и избирателната активност.
Източник: Бюро на ЕП в България