В Централното фоайе на РБ „Сава Доброплодни“ - Сливен днес на специална церемония бяха обявени номинациите и носителя на приза „Читател на 2024 година“ на библиотеката.
Конкурсът „Читател на годината” се провежда за десета поредна година и има за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и подпомагане процеса на изграждане на читателски навици. Резултатите от конкурса позволяват и ежегодно да се анализира интереса към четенето и читателските търсения на различни категории читатели в обслужващите звена и да се формират нови политики за обогатяване на фондовете с цел задоволяване на интересите им от всякакво естество: духовно, естетическо, научно, професионално.
По регламент на конкурса всяко обслужващо звено номинира между своите читатели кандидати за приза на базата на най-много заети книги и посещения за годината. За 2024г. са номинирани 10 читатели с най-много заемания от: Детски отдел, Чуждоезиков център и двете зали за свободен достъп и с активно участие в проявите организирани от библиотеката насочени към промоция на нови книги. От номинираните се излъчва и носителят на приза „Читател на годината“ на библиотеката.
Приза „Читател на годината“-2024г. на РБ “Сава Доброплодни“ получи Стоянка Денкова Иванова /76г./ - магистър по социални науки, пенсионер, която е прочела през миналата година 173 книги – художествена и специализирана литература. Тя е редовен читател на библиотеката от повече от 40 години, като през последните години няколко пъти е била номинирана в конкурса като много активен читател.
В отделните обслужващи звена отличие получиха:
Читател на годината на Детски отдел стана Стефани Стефанова Йорданова /11 г./, V СОУ „П. К. Яворов”-Сливен, прочела 118 книги.
В Детския отдел номинации получиха и: Илиян Петров Добриянов /10 г./, НУ „Васил Левски“ - прочел 96 книги и Иван Иванов Христов/10г./, IVOУ “Димитър Петров“- прочел 89 книги.
Читател на годината на Чуждоезиковия център за трета поредна година стана Даниела Иванова Христова /36г./ - магистър, служител.
Читател на годината нa Зала за свободен достъп 1 стана Радослава Николаева Колева /16г./ ПМГ “Добри Чинтулов“ - прочела 128 книги специализирана литература.
Номинация получи и Тодор Иванов Манев /75г./ прочел 125 книги – биографии и отраслева литература.
И тази година най-голяма беше конкуренцията за приза в Зала за свободен достъп 2 /художествена литература, езикознание, литературознание/.
Отличието получи Ива Колева Колева /62г./ - магистър, инженер-химик. Тя е миналогодишният читател на годината на библиотеката. Тази година е прочела 169 книги /художествена литература/
Номинация за приза получи и Катерина Пламенова Иванова /19г./, ГПЗЕ “Захарий Стоянов“-Сливен – прочела 147 книги /художествена литература и литературознание/.
Всички номинирани читатели бяха отличени с грамота и получиха годишни читателски карти за 2025г. За носителя на приза и за номинираните участващи в надпреварата, ръководството на библиотеката бе предвидило и допълнителни награди.
В края на церемонията директорът на библиотеката д-р Р. Петрова - Василева обяви и класацията Топ 10 на най-четените български автори и заглавията на техните книги през 2024г. в РБ “Сава Доброплодни“. Класацията е както следва:
1. „Нишка“, „Сърце“. Виктория Бешлийска
2. „Градинарят и смъртта“. Георги Господинов
3. „Пътища от огън“. Мария Лалева
4. „Истории от ръчния багаж“. Георги Милков
5. „Луничави разкази“. Здравка Евтимова
6. „Времеубежище“. Георги Господинов.
7. „Тътени“, „Бурята“ и „И стана ден“. Цончо Родев
8. „Не ви познавам“. Теодора Димова
9. „Възхвала на провинцията“. Александър Секулов
10. „Плодовете зреят нощем“. Неда Антонова
11. „Кера“. Веселина Кожухарова.
Единственият българин, който ще участва в състезанието по културизъм за професионалисти "Мистър Олимпия" в категория 40+ през август тази година в японската столица Токио, е Мехмед Мехмедов от Сливен. Това съобщи самият той по време на среща с кмета Стефан Радев. Двамата разговаряха за развитието на спорта в Сливен, постиженията и победите на нашите спортисти в страната и по света.
Кметът благодари на Мехмедов, че хората като него са пример за подрастващите със своето постоянство, дисциплина, силен характер и събуждат интереса на младите хора към спорта. Той пожела на Мехмедов успех в предстоящото състезание в Токио. "Дори самото участие на такъв световен форум е повод за гордост не само за нашия град, но и за цяла България, тъй като сте единственият наш състезател, който ще я представи там", каза кметът.
Мехмед Мехмедов от малък има интерес към спорта и развива мускулите си ефективно. Извървял е пътя си от село Новачево, през спортното училище в Сливен, през цирковите арени като акробат по света и победи в няколко държавни шампионата. Преди шест години майсторът на спорта се завръща в Сливен и заедно със своята съпруга - унгарката Бернадет, създават клуб, където водят тренировки с десетки хора на различни възрасти. Мехмед работи и като помощник-треньор в клуба по акробатика "Стефан Данчев"-Сливен. От пет години участва в състезания по културизъм. Още в първата надпревара става шампион на България. Само след две години става професионален културист - рядко достигане на такова ниво, толкова бързо в подобен спорт.
В културизма най-важна е визията на състезателя, казва Мехмедов. До участието си в състезание той преминава през много трудности, лишения, тренировки, изследвания, специален режим на хранене, но следвайки целта си упорито, със силна воля и дисциплина.
"Това е труден спорт. Изисква жертви. Не може да се изпуска тренировка, пренебрегваш семейство, бизнес, всичко остава на заден план. Атлетът е на първо място. Той преминава през аматьорски състезания, бори се да победи във всички категории, да стане професионалист и да бие всички професионалисти. Това може да отнеме години. Много хора се отказват и може би затова елитните състезатели се броят на пръсти", казва Мехмед Мехмедов. Той споделя, че има сериозна промяна в съвременното отношение към тренировките и изискванията към децата. Сега всичко е по-либерално и родителите подхождат със съчувствие към децата си.
"Нещата са различни от времето, в което съм бил по-млад и тренирахме. Тогава ние нямахме право да отказваме и да търсим резервен вариант. Ако знам, че имам тренировка, отивам и ставаше така, както треньорът каже, без да се оплакваме. Сега нещата са други. Има деца с талант и когато искам да ги развивам, ставам по-взискателен и след това веднага идват оплаквания. Родителите не подкрепят в процеса", споделя Мехмедов. За състезанието в Токио се подготвя с помощта на своя треньор Благой Ангелов, който познавайки много добре генетичните характеристики на културиста, използва изпитана и много добра методика за максимално безопасна подготовка и максимално ефективен резултат. За новата година Мехмедов си пожелава да не е на последно място, да е здрав и във форма. Ще се радва градът му да се гордее с него.
Всяка година едно животно се свързва с един от петте елемента – метал, дърво, вода, огън и земя. Елементите се допълват и се сблъскват един с друг, но се смята, че това постоянно взаимодействие насърчава хармонията, баланса и реда в естествения свят.
През 2025 г. посрещаме годината на Дървената змия.
На 29 януари 2025 г. небесният Дракон ще направи път на земната Змия в китайския лунно-слънчев календар. В китайската астрология има 12 зодиакални животни и всяко от тях притежава набор от уникални качества.
Известна е още като годината на Зелената змия, тъй като дървото се свързва със зеления цвят според китайската теория за петте елемента, така че можете да очаквате да видите много змийски декорации и мотиви в този жив нюанс.
Докато змията може да символизира злото и предателството в някои традиции – змията представлява дявола и изкушението в християнската Библия, например – в китайската култура тя символизира мъдрост и интуиция. Дървото означава растеж, гъвкавост и толерантност. В същото време той подхранва и елемента огън, който представлява жизненост и промяна.
Годината Змията се характеризира със самонаблюдение, мистерия и интелигентност.
Това ще бъде чудесно време да се концентрирате върху правенето на планове, разрешаване на проблеми и стратегически действия във всеки аспект от живота. Годината на Змията е отличен момент за духовно и личностно израстване, тъй като тя окуражава преоткриването на себе си.
Елементът на 2025 г. – дървото, придава на родените в годината на Змията голяма гъвкавост, израстване и креативност. С акцент върху взаимоотношенията, личностното развитие и преодоляването на предизвикателства, тази комбинация предполага година на постоянен прогрес.
„Змия“ според китайския зодиак са всички, родени през: 2025, 2013, 2001, 1989, 1977, 1965, 1953, 1941, 1929 и 1917 г.
Новата 2025-а година вече настъпи в малката островна държава Кирибати, която се състои от около 30 атола. През 1994 г. един от кандидатите за президент обещал на гражданите, че ако спечели изборите, ще направи Кирибати първата страна, която ще празнува Нова година в целия свят. Той спечелил и преместил демаркационната линия на времето. Оттогава Кирибати е разделена на три часови зони, като в най-източната зона полунощ настъпва 14 часа по-рано, отколкото в Лондон, съобщава БНР.
Градовете и държавите на островите Чатъм, Нова Зеландия; Петропавловск-Камчатски, Русия; и Сидни, Австралия празнуват новата година малко след Кирибати.
Междувременно, от другата страна на международната линия за дата, Хавай, Американска Самоа и много от отдалечените острови на САЩ ще бъдат сред последните места, на които ще гърмят тапите от шампанското.
„Подарете си време за творчество и спокойствие! Нашата работилница по плетене на една кука в музея ви очаква – място, където ръкоделието носи удоволствие, развива уменията и събужда вдъхновение. Плетенето помага да се отпуснем, насърчава търпението и ни свързва с красотата на традицията. Насладете се на уют с чаша чай или кафе, докато създавате нещо истински свое.
С ръкоделието Вие не само творите, но и ставате част от духа на Сливен, част от жива традиция!“
Така канят от Регионалния исторически музей в Сливен желаещите да се включат в творческата работилница.
Събитието е предвидено за 16 ноември 2024 г. /събота/ от 10.00 до 12.30 часа в Регионален исторически музей на бул. "Цар Освободител" 18.