Четвъртото издание на Празника на българския фолклор и традиционни ястия в село Нейково посрещна вчера близо 60 участници от пет общини в България. Те се съревноваваха в разнообразни танцови, песенни и кулинарни категории.
Сред тях бяха представителите от НЧ „Луи Брайл- 1928", гр. София, НЧ "Просвета -1940", с. Плачидол, общ. Добрич, НЧ "Пробуда-1928", с. Змейово, общ. Ст. Загора и шато „Ветровитите хълмове", гр. Сливен. Котленският район беше представен от Средно училище „Георги Ст. Раковски", НЧ „Единство-1870", с. Жеравна и домакините от НЧ "Изгрев - 1928" с. Нейково.
Участниците в празника, организиран от Община Котел, кметство Нейково и НЧ „Изгрев-1928", демонстрираха на живо 50 характерни ястия от българската кухня. Сред тях голям интерес предизвикаха дърпаният врат с карамелизиран лук на шеф Колев и сармичките на кака Боги, представени от шато „Ветровитите хълмове", домашната питка на самодейците от читалището в с. Жеравна и маладойят на домакините от с. Нейково. Сред ястията, приготвени с много любов, бяха още: добруджанският малай и добруджанският лучник на самодейците от читалището на с. Плачидол, есенно-зимната котленска гозба от свинско месо с праз-лук и сини сливи на учениците от СУ „Георги Раковски", гр. Котел, змейовският боб и старозагорските банички на майсторите от НЧ "Пробуда-1928", с. Змейово.
Много настроение и приятни моменти в празника допринесе съпътстващата музикална програма. В нея гости и участници пяха и танцуваха до късните часове на съботния ден.
Официални лица на фолклорно-кулинарната забава бяха секретарят на Община Котел Христо Карабекиров и общинските съветници Тошко Врачев и Захари Стоянов.
В края на програмата всички участници получиха грамоти за отлично представяне и предметни награди, осигурени от организаторите.