Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отчита значително увеличение на интереса към биологичното производство в страната. Това бе съобщено по време на работна среща, проведена от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р Лозана Василева, с представители на биологичния сектор.
Увеличение на броя на биологичните производители и площи
В момента регистрираните биологични производители в България са 4 961. Броят на операторите отбелязва ръст в сравнение с последните две години. В края на 2022 г. в електронния регистър са включени 4 863 оператора.
„Запазва се тригодишната тенденция на увеличаване на площите в система на контрол,“ подчерта заместник-министър Василева. Сертифицираната земя в страната е достигнала 147 798 хектара към края на 2023 г., което представлява около 2.94% от общата използвана площ. Ръстът спрямо 2021 г. е впечатляващ – 71%.
Ръст в секторите на биологичното земеделие
Значителен ръст се наблюдава и при определени култури. Зърнено-житните култури са нараснали с 48%, зърнено-бобовите и протеиновите с 17%, а фуражните култури с 39%. При плодовете, биологичните насаждения от круши и сливи бележат съответно ръст от 5% и 6% през 2023 г.. Площите с ябълки са се увеличили с 15%. Пресните зеленчуци отбелязват увеличение с 59% спрямо 2022 г., като доматите и пиперът също показват сериозен ръст в площите и добивите.
Подкрепа за биологичното животновъдство и пчеларство
Ръстът в биологичното производство обхваща и животновъдството. През 2024 г. броят на говедата и биволите в системата на контрол се е увеличил със 119% спрямо 2022 г. и 179% спрямо 2019 г. В сектор пчеларство, броят на биологичните пчелни семейства нараства с около 20 000 през 2023 г. в сравнение с края на 2022 г.
Нови мерки и целеви приеми за развитие на бранша
Заместник-министър Василева подчерта, че в новия програмен период са предвидени отделни целеви приеми за биологичните производители, както и допълнително предимство при кандидатстване по инвестиционни проекти от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. „Това ще осигури повече възможности за млади фермери и малки стопанства,“ допълни тя.
Информационни кампании и обучения
През септември ще се проведат съвместни обучения с Националната служба за съвети в земеделието, насочени към запознаване на фермерите с изискванията, документите и практическите въпроси по прилагане на интервенциите. В допълнение, ще се организира седмица на биологичното производство, която е част от европейска кампания за популяризиране на биоземеделието.
Промени в нормативната уредба за по-голяма гъвкавост
По време на срещата екипът на МЗХ увери представителите на бранша, че работи активно за промяна на нормативната уредба, която да позволи на стопаните да получават компенсации в случаи на непреодолима сила и извънредни обстоятелства. Тези промени се очакват с предприетите действия по Второто изменение на Стратегическия план и Наредба № 9 от 2023 г., отбелязва Павлина Георгиева от Агрозона.бг.
Междувременно българите широко одобряват био храните, но не пазаруват достатъчно заради високата цена, липсата на достатъчна информация, непрозрачни практики и наличие на спекула.
Това показва проучване, проведено в рамките на проекта CAP Green Zone: Be Organic! в периода август 2023 – юли 2024 г. В анкетата участват 1266 души от всички възрастови групи от големите градове.
Проучването показва, че има известно неразбиране относно публичното възприятие на дефиницията за био храни у нас. Близо 50% от анкетираните заявяват, че консумират био храни всяка седмица, но под био разбират по-скоро „храна, произведена на село, в моята градина или градината на близки и познати“.
Според повечето респонденти, липсата на доверие в органичните производители и съответно в органичните храни може да се преодолее с широки информационни кампании, провеждане на дни на отворените врати във фермите на органичните земеделски производители и организиране на повече фермерски пазари и кулинарни фестивали в цялата страна.
Над 40% от респондентите са склонни да платят повече за дадена храна, когато знаят, че тя е био, а 65% са на мнение, че са наясно с разликите между конвенционални и био продукти.
Качеството е водещ мотиватор (33%) при избора на биохрани пред конвенционални, следват вкусът (11,5%) и опазването на околната среда (10,2%). Близо половината респонденти твърдят, че няма достатъчно информационни кампании за разкриване на ползите от биоземеделието и биохраните.
Цената е водеща пречка при закупуването на биохрани у нас (66,7%), следвани от липсата на достъпност (20,1%) и липса на информация (6,7%).
Що се касае до информираността, респондентите твърдят, че искат да научат повече относно ползите за здравето ще от консумацията на органични продукти, следвани от ползите за околната среда и ползите за биопроизводителите.
Спекуланти, ръст на биологичните площи, нищожен дял на биохраните
Всеки четвърти анкетиран споделя, че наличието на спекуланти и непрозрачни практики е сериозна пречка, която го спира от редовна консумация на органични продукти. Представянето на продукти за био, без наличие на сертификат или с изтекъл такъв все още е масова практика, а за мнозина “био” е маркетингова уловка, зад която няма никаква стойност.
Всъщност много малък дял от биопроизводството у нас е отделено за храни.
Как да проверим кой продукт е био?
Регистърът на биопроизводителите у нас е място, където може да се проверят всичките фирми с актуални биосертификати, а приложението FarmCheck, разработено в рамките на проекта CAP Green Zone, помага на потребителите да открият биопродуктите сред над 75 000 фирми в България по лесен и удобен и интуитивен начин.
Според “Евростат” България е предпоследна в ЕС по дял на биоземеделието (2.2% към 2022 г). С бавни темпове България увеличава площите с биоземеделие, но въпреки това страната ни продължава да е на дъното в европейската класация.
Според данните на Евростат, между 2012 и 2022 г. площта, използвана за биологично земеделие, се е увеличила в почти всички страни от ЕС.
Най-значителен ръст в този период се наблюдава в Хърватия (+306%), Португалия (+278%) и България (+182%). В Австрия, Естония и Швеция делът на биологичното земеделие от общата УЗП е най-висок – съответно 27%, 23% и 20%. Най-ниски стойности са регистрирани в Малта (под 1%), България и Ирландия (по 2,9%).
Огнище на шарка по дребните преживни животни е регистрирано в село Войника, община Стралджа, Ямболска област. Болестта е засегнала ферма с 135 овце, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
В резултат на огнището фермата е поставена под карантина, като е забранено всякакво движение на животни и хора от и към нея. Около селото е определена предпазна зона с радиус от три километра. Допълнително е създадена 10-километрова наблюдавана зона, в която попадат 11 села от община Стралджа: Недялско, Богорово, Първенец, Люлин, Правдино, Александрово, Поляна, Каменец, Саранско, Тамарино и Леярово, както и село Зорница в община Средец, област Бургас, отбелязва Агрозона.
Предприети са необходимите мерки за ограничаване и унищожаване на заболяването, в съответствие с европейските и националните изисквания. Всички заразени и потенциално контактни животни във фермата ще бъдат хуманно умъртвени и обезвредени. Планирано е провеждане на епизоотично проучване, както и свикване на областни и общински епизоотични комисии в Ямбол и Бургас.
Животновъдът ще бъде обезщетен за понесените загуби, съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Въпреки че болестта не е опасна за хората, тя може да доведе до сериозни икономически загуби при разпространение, уточняват от БАБХ.
На 6 септември 1885 г. е провъзгласено Съединението на Източна Румелия с Княжество България. Денят се отбелязва с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
C общоградска церемония в Сливен ще бъдат отбелязани 139 години от Съединението на България.
Както вече Радио Сливен Нет информира, тържествената церемонията ще се състои на площад „Хаджи Димитър“ от 11:00 часа. Тогава ще бъде издигнато националното знаме на Република България и ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.
Кулминацията на тържествата ще бъде в Пловдив. Честванията по случай Съединението, както и за Празника на града, ще започнат с молебен в 10:00 часа, който ще бъде отслужен от Негово високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай. Малко по-късно ще бъдат положени венци и цветя на паметната плоча на майор Райчо Николов до площад "Римски стадион", както и на паметника на Захари Стоянов в Градската градина, съобщават от Общината.
Днес се провежда и 48-ият Международен мемориален маратон "Съединение", както и маратон за деца от детски градини и ученици до 12 клас.
Празненствата в града ще продължат с музикална програма в 18:00 часа, когато на пл. "Стефан Стамболов" ще излязат "Мери Бойс Бенд". Възстановка на събитията от 6 септември 1885 година ще представи комитет "Родолюбие" в 19:00 часа на пл. "Римски стадион", а в 20:30 ч. на пл. "Съединение" пловдивчани ще могат да видят тържествената проверка (заря).
Президентът Румен Радев ще посети Пловдив, където ще участва в тържествената проверка-заря и ще приеме почетния строй, съобщи прессекретариатът на държавния глава. В 20:45 часа президентът Радев ще произнесе слово. В честването на Съединението в Пловдив ще участва и служебният премиер Димитър Главчев, съобщиха от правителствената пресслужба.
139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия ще бъде отбелязана тържествено с участието на представителни военни подразделения, съобщават от пресцентъра на Министерството на отбраната.
В София Съединението ще бъде отбелязано пред мавзолея - костница на княз Александър Батенберг с участието на представително военно подразделение от Националната гвардейска част. Ще бъдат поднесени венци от името на министъра на отбраната и началника на отбраната.
На 6 септември, стар стил, през 1885 г. един малък народ се противопоставя на решенията на Великите европейски сили. С отцепването от Османската империя на автономната област Източна Румелия и обединяването ѝ с Княжество България, той заявява своите общи корени и решителността си да ги отстоява. Днес кръвта ни кипи, спомняйки си онова героично време, през което „малките“ в Европа показват категорично величието на духа си.
Скъпи съграждани, с особено вълнение се изправям пред Вас да Ви честитя националния ни празник – Съединението на Източна Румелия с Княжество България!
Точно на тази дата е време да си припомним, че ние сме наследници на тези достойни наши предци, да си припомним тяхната мъдрост – в обединението е силата! Всеки от нас може да направи своите стъпки към това обединение, за да бъдем част от една малка, но споена общност, която мисли и работи за това нейният дом да е чист, уютен и изпълнен с щастие.
Благодарна съм, че нараства броят на тези, които търсят стъпките един към друг в името на родното ни място и децата ни! Често съм казвала – въпреки различията, ние всички искаме едно – добруването си – такова, каквото го усещат българските ни сърца, защото кръвта ни е една, а паметта ни е силна. Остава едно – да ги подкрепим с делата си!
Честит празник!
Кмет на Община Нова Загора: Галя Захариева
Кметът Стефан Радев подари на църквата "Света Петка" в Кермен икона с образа на Исус Христос. Той пожела много здраве на жителите на града и благодари на кмета Живко Жечев за усилията, които полага ежедневно за просперитета и по-доброто бъдеще на Кермен. Това стана след като Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений и свещеници от сливенска епархия отслужиха в църквата благодарствен молебен за здраве в присъствието на жители и гости на Кермен. Поводът - 50 години от обявяването му за град.
В словото си към присъстващите владиката подчерта, че с вярата в Бог хората се справят с живота по-добре. "Без вяра в сърцето и без вяра в Бог ставаме уязвими. Съвършената любов, която е Бог, прогонва страха, а страхът е знак за духовна болест", каза той. Митрополитът поздрави кмета на Кермен Живко Жечев и неговите съграждани, че спазват традициите и поддържат своята църква.
Арсений благодари на кмета Стефан Радев за отговорността и грижата, която полага за населението в цялата община. "Ако всички кметове бяха като вас, България щеше да е процъфтяваща страна", допълни сливенският владика.
Гости на събитието бяха още общински съветници, кметове на населени места и приятели на Кермен.
В програмата за отбелязване на 50-та годишнина от обявяването на Кермен за град днес от 19 часа е предвиден тържествен концерт на централния площад. В 21 часа ще има празнична заря.