Вярва се, че от днес нататък зимата си отива
Hа 18 януари почитаме паметта на Свети Атанасий Велики, на Кирил Александрийски и на свети Йоаким, Търновски патриарх
Hа 18 януари Българската православна църква почита паметта на Свети Атанасий Велики, на Кирил Александрийски и на свети Йоаким, Търновски патриарх.
Днешният ден е известен повече като Атанасовден, заради голямата почит на народа към Александрийския архиепископ, който е посетил и нашите земи през 343 г. Той е починал на 2 май, когато е вторият му празник, а днес се почита заедно с другия архиепископ на Александрия и също голям богослов - свети Кирил.
Свети Атанасий, наречен Велики заради голямата му ученост и заслуги за преборването на ереста на Арий, е роден в края на III век в Александрия, Египет.
Участвал като млад дякон заедно с Александийския архиепископ Александър в Първия вселенски събор (325 г.) и се отличил с познанията си, и с умението да защищава правата вяра. По-късно бил избран за архиепископ на Александрия. Но заради подкрепата на арианството от властта Атанасий на няколко пъти бил прогонван от поста си. Участвал в Сердикийския събор (в днешна София) в 343 г. срещу арианите. Оставил е блестящи богословски съчинения, които и днес се изучават. Упокоил се в 373 г.
Свети Кирил бил архиепископ в Александрия близо век по-късно.
Той също е голям богослов и писател на научни трудове, вещ тълкувател е на Свещеното Писание. Защитавал е православната вяра от ересите през V век. Упокоил се е в 444 г. и бил причислен към светците на Църквата. Неговото име било дадено на нашия просветител свети Константин Философ, когато в края на дните си станал монах в Рим.
Свети Йоаким Търновски живял през XII-XIII век.
Отначало отишъл да се подвизава като монах на Света гора. Когато натрупал духовен опит, Йоаким се върнал и живял като отшелник в пещера край град Червен (на 35 километра южно от град Русе). По времето на цар Иван Асен II бил избран за Търновски архиепископ, а на събор на православните патриарси в Лампсак (на Дарданелите) през 1235 г. бил повишен в сан патриарх. Починал на 18 януари 1246 г.
Според българската народна традиция на Атанасовден се коли черна кокошка. Приготвя се с ориз и се раздава на роднини и съседи като курбан за здраве. Перата на птицата задължително се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила.
На някои места в България на този ден се палят огньове, които всички прескачат за здраве.
Вярва се, че от днес нататък зимата започва да си отива.
На Атанасовден жените не бива да шият и плетат, защото се смята, че ако се убодат, раната няма да зарасне лесно. Не се вари боб и леща, за да не се разболеят децата.
На днешния ден празнуват всички, които носят имената Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка. В превод от гръцки език Атанасий означава "безсмъртен".
Честит празник на всички именици!
Атмосферното налягане утре през дена още ще се понижи, но ще остане значително по-високо от средното за месеца, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология.
През нощта над страната ще бъде ясно, в Южна България тихо, и на места в низините и по долините на реките ще се започне да се образува мъгла или ниска облачност. В северните и източните райони от страната ще духа слаб западен вятър. Минималните температури, в повечето райони, ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София - около минус 7°.
Утре отново над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България, където ще бъде тихо, ще има мъгла или ниска облачност, които до обед в повечето места ще се разсеят. В Северна България ще духа слаб до умерен запад-северозападен вятър. Максималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в отделни райони на Северна България до 12°-13°, а в местата с трайна мъгла ще останат по-ниски – между 1° и 4°, в София - около 2°.
По Черноморието ще бъде слънчево със слаб вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 8° и 10°. Температурата на морската вода е 8°-9°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.
В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб северен вятър. Температурите още ще се повишат и максималната на височина 1200 метра ще бъде около 7°, на 2000 метра - около 2°.
В неделя в планините и планинските райони ще се задържи слънчево, а в низините и котловините преди обед на места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност. В понеделник ще има временни увеличения и на средната и високата облачност. Ще бъде почти тихо. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, а максималните - между 5° и 10°.
Днес ръководството на Община Нова Загора спази традиция и уважи кметове на населени места и служители от Общинска администрация, носещи името на преподобни Антоний Велики и Свети Атанас. Те бяха посрещнати от заместник-кметовете Нина Генчева, Иванка Михова и Ивайло Енев, които имаха удоволствието да им връчат символични подаръци и да им поднесат специални поздрави от кмета на Общината Галя Захариева. Имениците получиха индивидуално изработени чаши и искрени пожелания за много здраве, късмет и просперитет. Щастлив празник, който да бъде начало за всичко най-мечтано за тях и всички жители на Общината, носещи името на светците!
Уважаеми съграждани,
На 17 и 18 януари българският народ отбелязва Антоновден и Атанасовден. В тези дни почитаме паметта на двамата братя-ковачи Свети Антоний и Свети Атанас. Според народната традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести, като се месят специални содени питки, които се раздават за здраве на роднини и приятели. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството.
Скъпи именици,
Отправям към Вас своите благопожелания за здраве, семейно щастие и за осъществяване на най-съкровените Ви мечти. Носете името си с гордост и чест и бъдете хора за пример! Честит професионален празник и на Вас – хората работещи като ковачи, железари, ножари, налбанти! Пазете тези старинни професии, завещани от нашите предци и продължавайте да ги развивате и предавате на младото поколение, за да се съхранят българските занаяти и българската идентичност!
Честит празник!
На 17 януари почитаме преп. Антоний Велики (Антоновден).
Св. Антоний Велики се родил около 251 година в египетско село близо до Йераклеопол, Среден Египет.
Неговите родители били богати християни. Получил добро образование, а възпитанието, което придобил от своите родители повлияло дълбоко за сформирането на неговите християнски убеждения и светоглед. Когато бил на 18 години, неговите родители починали. Антоний раздал своето имущество и се заселил недалеч от града, където живеел монашески под наставленията и ръководството на по-опитен от него монах. Според житиеписеца му, св. Атанасий Велики, светецът прекарал в пълно усамотение повече от 20 години в Египетската пустиня, четем в житието му.
Славата му растяла и дори император Константин го почел с писмо.
Отшелниците също се събирали при своя духовен баща и слушали неговите мъдри беседи. През 306 г. св. Антоний започнал да събира съподвижници, желаещи да се посветят на монашеството. Живеел в Писпир, на 30 км от р. Нил и често навещавал учениците си в манастира, който сам основал. Преподобни Антоний Велики преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия в открит диспут с еретиците и ги победил. Успехът му е наречен "тържество на християнството".
Св. Антоний починал на 17 януари 356 година. По-късно мощите му били открити и тържествено пренесени във Виена.
Днес празнуват всички с имената: Антон, Антония, Антоанета, Тони, Андон, Тончо, Донка.
Още статии ...
- Тийнейджъри от Котел представиха многофункционалността на празничната декорация
- Ученици от Котел и Градец гостуваха в посолството на Полша у нас и в редакцията на издателство „Аз-буки" по случай ромската Нова година
- Утре след обяд ще бъде предимно слънчево
- Наградиха призьорите от конкурса за рисунка „Свободна Нова Загора“